„Pamięć”

Termin: 30.11.2016
Miejsce: Atviros Lietuvos fondas w Wilnie

30 XI 2016 r. o godz. 18:00 w siedzibie Atviros Lietuvos fondas w Wilnie (ul. Didžioji 5) odbędzie się dyskusja pt. "Pamięć" nt.  polityki pamięci oraz wadliwych kodów pamięci Informacja od organizatorów: Polityka historyczna i polityka pamięci pełnią bardzo ważną rolę w debacie publicznej każdego narodu, także Polaków i Litwinów. Coraz częściej jednak w dyskusji, mediach, publikacjach naukowych pojawiają się tzw. „wadliwe kody pamięci”, czyli zniekształcenie bądź zafałszowanie pamięci o międzynarodowych zbrodniach. Bardzo często winy sprawców przypisywane są ofiarom zbrodni, rozmywając odpowiedzialność. Wadliwe kody nie pozwalają młodym pokoleniom na sformowanie właściwych postaw wobec przeszłości oraz wobec wydarzeń teraźniejszych. 

Panel dyskusyjny wokół książki „Defective codes of memories” ma na celu dokładniejsze poznanie tego zjawiska w zakresie prawnym, socjologicznym, językowym, psychologicznym oraz sformułowanie wniosków, jak dbać o pamięć historyczną w skali międzynarodowej, a przez to jak przyczyniać się do wzmocnienia podstaw pokojowego współżycia narodów. Jak mówić o trudnych momentach w historii narodów? Jak rzeczowo rozmawiać o odpowiedzialności za zbrodnie historyczne?

W spotkaniu udział weźmie, m.in. prof. Artur Nowak-Far, główny redaktor naukowy książki, były wiceminister spraw zagranicznych RP, prof. Šarūnas Liekis, dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dyplomacji Uniwersytetu Witolda Wielkiego, Ronaldas Račinskas, dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Komisji Oceny Zbrodni Okupacyjnych Reżimów Nazistowskiego i Sowieckiego na Litwie, Vytautas Toleikis, nauczyciel, dr Aurimas Švedas, historyk z Uniwersytetu Wileńskiego. Spotkanie poprowadzi Donatas Puslys, redaktor portalu bernardinai.lt. Z książką (w jęz. angielskim) można zapoznać się pod adresem http://www.lenkukultura.lt/?p=5346&lang=lt

Spotkanie odbędzie się w jęz. polskim i litewskim z tłumaczeniem symultanicznym. Wstęp wolny.

Organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie, Wydział Nauk Politycznych Uniwersytetu Witolda Wielkiego; partnerzy: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Litwa, Międzynarodowa Komisja Oceny Zbrodni Okupacyjnych Reżimów Nazistowskiego i Sowieckiego na Litwie, Fundusz Otwartej Litwy.

Data opublikowania: 22.11.2016
Osoba publikująca: Janusz Smulski