Nagroda im. Algisa Kalėdy za 2018 rok dla prof.Bujnickiego

Termin: 17.12.2018

Z satysfakcją informujemy, że Nagrodę im. Algisa Kalėdy za 2018 rok, przyznawaną przez Instytut Literatury Litewskiej i Folkloru w Wilnie (Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas) otrzymał prof. TADEUSZ BUJNICKI, emerytowany profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, założyciel na Wydziale Polonistyki UJ Katedry Kultury Literackiej Pogranicza. Profesor otrzymał nagrodę za wydany w b.r. po litewsku zbiór studiów Apie literatūrinę „Žagarų“ grupę ir ne tik (O grupie literackiej „Żagary” i nie tylko) oraz za całokształt dorobku.

Z uzasadnienia:
„W poniedziałek 17 grudnia w jednomyślnym głosowaniu zdecydowano, że laureatem drugiej edycji Nagrody im. Algisa Kalėdy zostanie emerytowany profesor Uniwersyetu Jagiellońskiego Tadeusz Bujnicki, którego wybór artykułów naukowych Apie literatūrinę „Žagarų“ grupę ir ne tik ukazał się niedawno w j. litewskim.
Profesor Bujnicki pisze w swojej książce: „Dziękuję losowi za to, że urodziłem się w Wilnie, niezwykle pięknym mieście, do którego wciąż wracam i z którym czuję nierozerwalny związek”. Wyznając przywiązanie do stron ojczystych, Tadeusz Bujnicki cytuje słowa Czesława Miłosza: „Nigdy od ciebie, miasto, nie mogłem odjechać”.
Tadeusz Bujnicki bada nie tylko nie tylko twórczość Miłosza, który w okresie międzywojennym był kolegą jego ojca Teodora Bujnickiego w czasopiśmie „Żagary”, ale i innego laureata Literackiej Nagrody Nobla, Henryka Sienkiewicza. Wśród zainteresowań naukowych prof. Bujnickiego znajduje się nie tylko polska powieść historyczna i literatura rewolucyjna, lecz także kultura pogranicza, zwłaszcza polsko-litewskiego, oraz związki historyczne między Polską a Litwą.
Na Uniwersytecie Jagiellońskim prof. Bujnicki utworzył Katedrę Kultury Literackiej Pogranicza, którą uważa się za jeden z najznaczniejszych ośrodków lituanistyki literackiej w świecie. Jako jeden z pierwszych badaczy polsko-litewskich związków literackich, prof. Bujnicki przed 25 laty współtworzył studia polonistyczne na Uniwersytecie Wileńskim, gdzie także wykładał.
Nagroda imienia jednego z najaktywniejszych litewskich polonistów, nieoczekiwanie zmarłego w ubiegłym roku profesora Algisa Kalėdy (1952-2017), jest przyznawana dorocznie za ważne prace z ostatnich dwóch lat dotyczące dziedzictwa literackiego Litwy oraz polsko-litewskich związków literackich i kulturowych. Pierwszą laureatką Nagrody została dr Beata Kalęba z tego samego ośrodka na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Uroczystość wręczenia profesorowi Tadeuszowi Bujnickiemu Nagrody im. Algisa Kalėdy odbędzie się w czasie promocji jego książki w Wilnie, zaplanowanej na początek przyszłego roku.”
(Za: http://www.llti.lt/lt/naujienos/615)

Data opublikowania: 19.12.2018
Osoba publikująca: Janusz Smulski