UWAGA WYKŁAD ZOSTAJE PRZENIESNIONY NA JESIEŃ !Tam, gdzie spotykają się historia, pamięć i wyobraźnia. Przypadek Mariusa Ivaškevičiusa

Termin: 24.05.2018
Miejsce: Kraków, ul. Gołębia 20, sala 16

Pracownia Kultury Litwy przy Katedrze Kultury Literackiej Pogranicza serdecznie zaprasza na wykład doc. dra Aurimasa Švedasa (Uniwersytet Wileński)

Tam, gdzie spotykają się historia, pamięć i wyobraźnia. Przypadek Mariusa Ivaškevičiusa.

Język wykładowy: angielski.

Prozaik i dramaturg Marius Ivaškevičius (ur. 1973) jest jedną z najbardziej wyróżniających się osobowości w literaturze litewskiej XXI w. Jego powieść Žali (Zieloni, 2002), dramaty Madagaskaras (Madagaskar, 2004), Mistras (Mistrz, 2010), Išvarymas (Wygnanie, 2012) oraz spektakle na ich podstawie zasłużenie traktowane są jako wyjątkowe dzieła, o fundamentalnym znaczeniu dla procesu formowania się w dobie niepodległości wrażliwości historycznej społeczeństwa litewskiego. Dlaczego idee Ivaškevičiusa są istotne nie tylko ze względów artystycznych, ale i społecznych? Jakie stereotypy obalają oraz jakie idee proponują odbiorcom jego teksty i spektakle? Na te i inne pytanie będzie się starał odpowiedzieć nasz gość.


Doc. dr Aurimas Švedas jest pracownikiem Uniwersytetu Wileńskiego. Jego zainteresowania obejmują: teorię historii, historię kultury w Litwie sowieckiej i posowieckiej, relację pamięci zbiorowej i historiografii, historię oraz film. Badacz od 10 lat przy wykorzystaniu metody oral history tworzy portrety wybitnych osobowości ze świata litewskiej nauki i sztuki. W 2016 r. za pisarstwo publicystyczne otrzymał Nagrodę Ministra Kultury. Najnowszą książką Švedasa jest wywiad rzeka z litewską germanistką, teatrolożką, działaczką na rzecz praw człowieka Ireną Veisaitė (Irena Veisaitė: Gyvenimas turėtų būti skaidrus, 2016).

Fot. Lukas Balandis

Data opublikowania: 19.05.2018
Osoba publikująca: Janusz Smulski