Nagroda im. Algisa Kalėdy dla dr Beaty Kalęby

Termin: 10.12.2017

Dr Beata Kalęba otrzymała Nagrodę im. Algisa Kalėdy, ustanowioną przez Instytut Literatury Litewskiej i Folkloru w Wilnie.
Nagroda jest przyznawana dorocznie za znaczące prace naukowe lituanistyczne oraz komparatystyczne dotyczące literatury litewskiej i polskiej, prace edytorskie i przekłady oraz za popularyzację literatury litewskiej w Polsce.

Prof. Algis Kalėda (1952-2017) był absolwentem lituanistyki na Uniwersytecie Wileńskim i polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim (1977), wykładowcą na uczelniach litewskich, a także na Uniwersytecie Warszawskim, badaczem literatury w Instytucie Literatury Litewskiej i Folkloru w Wilnie. W latach 90. XX wieku współtworzył studia polonistyczne na Uniwersytecie Wileńskim i długo kierował tamtejszą Katedrą Polonistyki. Pisał prace  naukowe i popularnonaukowe dotyczące literatury polskiej oraz tłumaczył polskich pisarzy na język litewski (m.in. Dolinę Issy i Szukanie ojczyzny Czesława Miłosza, wiersze Miłosza i Wisławy Szymborskiej).

Więcej o nagrodzie >>

Data opublikowania: 12.12.2017